A „Tedd képessé – Don Bosco szakképzés-fejlesztési mintaprogram műhelyiskola elem” a Don Bosco Általános Iskola, Szakképző Iskola, Szakgimnázium, Technikum és Kollégium és a Szalézi művek Kft. intézményekben zajló program. A program célja a szakképzési rendszerben lemorzsolódó, végzettség nélküli iskolaelhagyás határán lévő vagy a már éppen az iskolai rendszert elhagyó 16 éven felüli (8 általános iskolai végzettséggel rendelkező) fiatalok képzésben tartása, illetve visszajuttatása a szakképzésbe. Célja továbbá, hogy a fiatalok életkezdését, a munkaerőpiacon történő elhelyezkedését, a munka világába történő beilleszkedését segítse.

Kövess bennünket!

a

Tedd képessé

  /  Hírek   /  Élet a Pandémia vége felé

Élet a Pandémia vége felé

A járvány ellenére a munkának folytatódni kellett a Műhelyiskolában: diákjaink otthoni feladatokat kaptak, amelyeket a mentorok, mesterek írásban, online és személyesen is, családlátogatások alkalmával kértek számon. Április 19. után pedig már a szakmai gyakorlatra is lehetőséget kaptak végzős hallgatóink, melynek keretében a falazó köművesek a csarnok építésében, a lakástextil készítők a szakmai vizsgára történő közvetlen felkészítésen, a szobafestők pedig iskolánk egyik szárnyának kifestésében kezdhették meg ismét a gyakorlati tevékenységet.

A műhelyiskolai élet nem állhatott meg a világjárvány harmadik hulláma alatt sem. Bár a jelenléti oktatást sajnos szüneteltetnünk kellett, azért nem maradtunk tétlenek. Mentoraink, mestereink személyesen és online folytatták a diákok oktatását, valamint a tanmeneteiket alakították, aktualizálták a kialakult gyakorlathoz:

pilótaprogramunk egy organikus, folytonosan fejlődő, változó valóság, amelyben az előre megírt forgatókönyveket az élet sokszor átírja. Mivel a diákok és mentoraik sokszor kapnak lehetőséget arra, hogy külső megrendeléseken dolgozzanak, ezért a tanmeneteket ezeknek az időközben befutott projektfeladatoknak megfelelően kell módosítani, hiszen egy-egy projekt során több szakmai és kompetencia elem oktatására van lehetőség, míg más, esetleg előre a tanmenetben rögzített tudás megszerzése későbbre marad.

A műhelyiskolai képzésben pont ez a legvonzóbb, hogy nem tervszerű, nem iskola-szerű, hanem a való életet követi le. Ahogy egy szakmunkás szintén nem egy (tan)terv-szerű éves program szerint dolgozik, hanem a munkáját jelentősen befolyásolják a piaci igények, a megrendelések fajtái, úgy a műhelyiskolában sem merev sémák alapján folyik az oktatás. Ezért a műhelyiskolai képzés nem csupán rugalmas és változatos, de életszerű is.

Mindeközben a csarnok építése is a tervek szerint, jó ütemben halad. Elkezdődött a tartó falazat kivitelezése is, és amint arról az alábbi videóban a KolorTV is tudósít, falazó kőműveseink több, mint 200 nm tartó falazat megépítésében vehetnek részt mestereik segítségével.

A falazó kőművesek, mesterük és mentoruk irányításával a múlt héten kezdték a munkát, és bár egy apróbb földomlással is meg kellett küzdjenek (a leomló rézsű bedöntötte a felrakott, de még nem megkötött falazatot), az ütemtervet tartani tudják.

Szobafestőink a Don Bosco Iskola folyosóinak kifestését folytatják. Korábban az iskola ún. régi szárnyán dolgoztak, ahol festettek, mázoltak és a tornatermet is teljes egészében kifestették. Jelenleg az épület új szárnyán munkálkodnak, hasonló igényességgel, mint a korábbi munkafolyamat során.

Lakástextil készítőink nagy örömére a múlt héten megérkezett a hímzőgép is, amely egyszerre 6 színből dolgozik.

Hímzőgép munkában

A 8 lányból hatan már a szakmai vizsgájukra készülnek, így náluk már az elhelyezkedésükkel kapcsolatos tevékenységeket intézi pályaorientációs munkatársunk: eddig két helyi cég jelentette be igényét arra, hogy a végzőseinket alkalmaznák. A vizsgára a tervek szerint június 3-án kerül majd sor.